Informacija studentams Baigiamųjų darbų temos Bakalauro baigiamųjų darbų temos

Bakalaurų baigiamųjų darbų temos

Tema: Metastabilių feroinių medžiagų dielektrinių savybių tyrimas
Theme: Investigation of dielectric properties of metastable ferroic materials

Aprašymas:
Medžiagos, kuriose gali būti indukuojama daugiau, nei viena feroinė tvarka, tokia kaip įmagnetėjimas bei elektrinė poliarizacija, pastaruoju metu sulaukia vis daugiau mokslininkų dėmesio dėl galimybių jas panaudoti įvairiuose multifunkciniuose elektroniniuose įrenginiuose, jutikliuose ir pan. Ypač viliojanti šių medžiagų savybė yra galimybė kontroliuoti magnetines jų savybes elektriniu lauku, o elektrines – magnetiniu. Tai leidžia tikėtis ateityje sukurti pvz. 4 būsenų atminties elementus. Kadangi įprastinių medžiagų, kurios pasižymi abejomis minėtomis savybėmis yra labai mažai, kuriamos metastabilios medžiagos, kuriose reikiamos feroinės tvarkos indukuojamos pasitelkiant didelį slėgį bei temperatūrą. Šio darbo tikslas yra ištirti bismuto pagrindu susintetintų metastabilių perovskito struktūros keramikų dielektrines savybes plačiame temperatūrų ruože. Tyrimai bus atliekami plačiame dažnių diapazone pasitelkiant įvairias matavimų metodikas: kompleksinės varžos matuoklį, grandinių analizatorių, bangolaidžių linijas. Studentas įgis patirties naudotis visa šia šiuolaikine technika bei turės galimybę dalyvauti šiuolaikiniuose moksliniuose tyrimuose, apdorojant bei analizuojant gautą informaciją.

Vadovas: prof. Robertas Grigalaitis (robertas.grigalaitis@ff.vu.lt), NFTMC A319 kab.



Tema: Programinės įrangos plačiajuosčiam impedanso spektrometrui kūrimas Python aplinkoje
Theme: Developing of Python application for broadband imedance spectrometer

Aprašymas:
Pasiremiant esama aplikacija Matlab aplinkoje, sukurti aplikaciją Phyton aplinkoje superplačiajuosčiam medžiagų impedanso spektrometrui.

Vadovas: prof. Algimantas Kežionis (algimantas.kezionis@ff.vu.lt), NFTMC B308 kab.



Tema: Joninių laidininkų tyrimas plačiajuostės impedanso spektroskopijos metodais
Theme: Investigation of ionic conductors by method of brodband impedance spectroscopy

Aprašymas:
Išmokti dirbti su impedanso spektrometrais, kurių pagalba medžiagų elektrinės savybės gali būti išmatuotos 1Hz ÷10 GHz dažnių diapazone ir 300÷1300 K temperatūrų intervale. Išmokti paruošti tyrimams tinkamus pavyzdėlius. Susipažinti su O2- ir Li+ keramikinių laidininkų paruošimo technologijomis. Atlikti paruoštų pavyzdėlių tyrimus.

Vadovas: prof. Algimantas Kežionis (algimantas.kezionis@ff.vu.lt), NFTMC B308 kab.



Tema: Metalo-organinių karkasų tyrimai elektronų paramagnetinio rezonanso metodais
Theme: EPR spectroscopy of metal-organic frameworks

Aprašymas:
Pastaruoju metu ypatingai didelį mokslinės visuomenės dėmesį pritraukė metalo-organiniai karkasai (MOK). Šie naujo tipo kristaliniai junginiai pasižymi itin aukštu porėtumu, nesudėtinga gamyba bei patraukliomis, praktikoje taikomomis fizikinėmis savybėmis. Tokių MOK pavyzdžiai yra [A][M(HCOO)3] junginiai, kur [A]+ yra molekulinis katijonas, M2+ - dvivalentis pereinamųjų metalų jonas. Yra žinoma, kad šiuose perspektyviose medžiagose keičiantis temperatūrai vyksta tvarkos-netvarkos struktūrinis fazinis virsmas iš paraelektrinės į feroelektrinę fazę, tačiau šių virsmų tikslus mikroskopinis mechanizmas dar nėra atskleistas. Būtent šis darbas yra skirtas išanalizuoti tokių MOK junginių virsmų mechanizmą naudojant galingą fazinių virsmų tyrimų įrankį - elektronų paramagnetinio rezonanso (EPR) spektroskopiją. Darbe bus galima pasirinkti eksperimentinę (įvairūs nuolatinės veikos bei impulsiniai EPR eksperimentai) arba teorinę (spektrų modeliavimas, DFT skaičiavimai) EPR spektroskopijos pakraipą.

Vadovas: dr. Mantas Šimėnas (mantas.simenas@ff.vu.lt), NFTMC A317 kab.



Tema: 2.4 GHz ir 5 GHz dažnių ruožų WiFi antenos projektavimas ir tyrimas
Theme: 2.4 GHz and 5 GHz WiFi antenna design and investigation

Aprašymas:
Suprojektuoti, pagaminti bei išmatuoti WiFi antenos charakteristikas. Antena turi tikti abiems 2.4 GHz ir 5 GHz dažnių diapazonams. Antena turi būti planarinė, t.y. gaunama išvedžiojant takelius ant standartinės PCB plokštės. Reikės su modeliavimo programa sumodeliuoti antenos charakteristikas, suskaičiuoti antenos geometrinius matmenis. Pagal suskaičiuotus antenos geometrinius matmenis reikės pagaminti anteną. Reikės eksperimentiškai išmatuoti charakteristikas ir palyginti jas su modeliavimo rezultatais.

Vadovas: doc. Vytautas Jonkus (vytautas.jonkus@ff.vu.lt), Fizikos fakultetas 204 kab.



Tema: LTE ryšio tinklo kokybės rodiklių analizė naudojant didžiųjų duomenų analitikos metodus
Theme: Analysis of LTE network quality indicators using big data analytics

Aprašymas:
Diegiant ir eksploatuojant šiuolaikinius ketvirtosios kartos (4G) ryšio tinklus ypatingas dėmesys yra skiriamas tinklo talpos bei perduodamų duomenų spartos optimizavimui. Šiuo metu judriojo ryšio tinklų greitaveikos ir kitų kokybės rodiklių analizei bei optimizavimui pradedami plačiau naudoti didelės apimties (angl. big data) duomenys, paremti realaus tinklo statistika. Šio darbo tikslas -- naudojantis prieinamais LTE tinklo statistikos duomenimis ir papildomais duomenų šaltiniais (gyventojų tankio, reljefo bei žemėnaudos) sudaryti didžiųjų duomenų analizei skirtus algoritmus, kurie pasitarnautų atliekant tinklo optimizaciją. Darbe bus naudojamas Apache Spark paketas, reikalingos žinios iš programavimo ir algoritmų kūrimo Python aplinkoje.

Vadovas: doc. Rimvydas Aleksiejūnas (rimvydas.aleksiejunas@ff.vu.lt), NFTMC A314 kab.



Tema: Protoninių laidininkų, pagamintų BaCe0,9Y0,1O3 junginio pagrindu, elektrinių savybių tyrimas
Theme: Investigation of electrical properties of proton conductors based on BaCe0.9Y0.1O3 compound

Aprašymas:
BaCe0,9Y0,1O3 yra protonams laidus kietasis elektrolitas. Norint pagerinti jo savybes, dalis Ba buvo pakeista Ca ir gauti nauji junginiai: Ba0,98Ca0,02Ce0,9Y0,1O3, Ba0,95Ca0,05Ce0,9Y0,1O3 ir Ba0,9Ca0,1Ce0,9Y0,1O3. Darbe bus tiriamos šių junginių keramikos. Elektrinėms savybėms tirti bus naudojamas dviejų elektrodų ir keturių elektrodų impedanso spektroskopijos metodai: ruošiami bandiniai matavimams, įsisavinama impedanso spektrų matavimo metodika, nustatomi bandinių parametrai dažnių diapazone nuo 10 Hz iki 2 MHz bei temperatūrų intervale nuo 300 K iki 700 K. Keturių elektrodų metodas šiuo atveju yra taikomas siekiant įvertinti superjoninės keramikos ir elektrodo sandūros įtaką impedanso spektrams. Darbo tikslas – ištirti Ba0,98Ca0,02Ce0,9Y0,1O3, Ba0,95Ca0,05Ce0,9Y0,1O3 ir Ba0,9Ca0,1Ce0,9Y0,1O3 keramikų elektrines savybes.

Vadovas: doc. Tomas Šalkus (tomas.salkus@ff.vu.lt), NFTMC B330 kab.



Tema: LAMOX grupės kietųjų elektrolitų gamyba ir elektrinių savybių tyrimai
Theme: Fabrication and electrical properties of LAMOX group solid electrolytes

Aprašymas:
Lantano molibdatų La2Mo2O9 (LMO) grupės junginiai (LAMOX grupė) pasižymi santykinai dideliu deguonies jonų laidumu ir gali būti naudojami kaip kietieji elektrolitai kietakūnėse kuro gardelėse ir įvairiuose elektrocheminiuose prietaisuose. 853 K temperatūroje LMO turi fazinį virsmą, kurio metu yra stebimas dviejų eilių laidumo šuolis iki keleto S/m bei žymus skvarbos ir dielektrinių nuostolių pakitimas. Praktiniu požiūriu yra aktualu žemesnėse temperatūrose išlaikyti užšaldytą aukštatemperatūrę fazę: tai bandoma pasiekti keičiant LMO cheminę sudėtį, dažniausiai dalį La pakeičiant kitu metalu. Tokiu pakeitimu gaunami junginiai sudaro LAMOX grupę. Pats darbas turėtų tarpdisciplininį pobūdį, nes studentui reiktų susipažinti su Sol-Gel junginių sintezės metodu ir dalyvauti junginiu gamybos procese. Taip pat Rentgeno difrakcijos būdu būtų tiriama junginių kristalinė sandara, todėl studentas bent minimaliai susipažintų su junginiu kristalinės sandaros tyrimo metodika, bei difraktogramų analizės būdais. Kadangi elektrinių savybių tyrimams bus gaminami keraminiai bandiniai, o keramikų mikrostruktūra būtų tiriama SEM, pagalba, tai tektų susipažinti ir su šiuo mikroskopijos metodu. Keramikų elektrinės savybės būtų tiriamos plačiajuostės pilnutinės varžos spektroskopijos pagalba ir pagrindinė studento užduotis būtų įsigilinti į šio tyrimo metodiką ir rezultatų analizės būdus. Pagrindiniai analizės būdai - ekvivalentinių grandinių sudarymas ir relaksacijos trukmių paisiskirstymo gavimas ir interpretavimas.

Vadovas: doc. Edvardas Kazakevičius (edvardas.kazakevicius@ff.vu.lt) NFTMC B330 kab.



Tema: LLTO superjoniko storųjų sluoksnių gamyba ir elektrinių savybių tyrimai
Theme: Fabrication and electrical properties of LLTO superionic thick films

Aprašymas:
Kietakūnių ličio jonų baterijos yra svarbios dėl veikimo plačiame temperatūrų intervale, didelio energijos tankio ir saugumo. Yra padaryta pažanga plonųjų sluoksnių baterijų kūrime, tačiau dėl mažos elektrodų masės energijos sukaupimas yra santykinai prastas. Šis trūkumas nepasireikštų storųjų sluoksnių baterijose, tačiau dabartinės tokių baterijų savybės vis dar neatitinka reikalavimų ir viena iš priežasčių yra didelė kietojo elektrolito sluoksnio elektrinė varža. Baterijų gamybai reikia didelio ploto, homogeniškų kietųjų elektrolitų sluoksnių (25-75 μm) su dideliu elektrolito medžiagos laidumu (> 10-4 S/cm kambario temperatūroje). Tinkama medžiaga elektrolitui būtų Ličio Lantano Titanatas (LLTO). Darbe reiktų sluoksnio liejimo būdu pagaminti storąjį LLTO sluoksnį, ištirto jo elektrines savybes ir susieti su sluoksnio mikrostruktūra. Pats darbas turėtų tarpdisciplininį pobūdį, nes studentui reiktų susipažinti su LLTO sintezės ir sluoksnio gamybos metodais ir dalyvauti gamybos procese. Taip pat Rentgeno difrakcijos būdu būtų tiriama LLTO kristalinė sandara, todėl studentas bent minimaliai susipažintų su junginiu kristalinės sandaros tyrimo metodika, bei difraktogramų analizės būdais. Kadangi sluoksnių mikrostruktūra būtų tiriama SEM pagalba, tai tektų susipažinti ir su šiuo mikroskopijos metodu. Keramikų elektrinės savybės būtų tiriamos plačiajuostės pilnutinės varžos spektroskopijos pagalba ir pagrindinė studento užduotis būtų įsigilinti į šio tyrimo metodiką ir rezultatų analizės būdus. Pagrindiniai analizės būdai - ekvivalentinių grandinių sudarymas ir relaksacijos trukmių pasiskirstymo gavimas ir interpretavimas.

Vadovas: doc. Edvardas Kazakevičius (edvardas.kazakevicius@ff.vu.lt) NFTMC B330 kab.



Tema: Ilgabangių lazerinių diodų triukšmo charakteristikų tyrimai žemo dažnio srityje
Theme: Investigation of low-frequency noise characteristics of long-wavelength laser diodes

Aprašymas:
Ilgabangiai lazeriniai diodai plačiai naudojami lidarų sistemose, medicinoje, priešgynybinėse sistemose, spektroskopijoje ir kitur. Gaminant įvairius elektroninius įtaisus, taip pat ir tokius lazerinius diodus, viena iš problemų yra triukšmų šaltinių bei triukšmų atsiradimo fizikinio mechanizmo išaiškinimas. Žemo dažnio triukšmo intensyvumas ir jo pobūdis yra susiję su puslaidininkinių darinių defektingumu – įvairios priemaišos ir defektai lemia didesnį triukšmą bei spartesnį charakteristikų blogėjimą. Fizikiniu požiūriu tiriant triukšmus gaunama papildomos informacijos apie reiškinius, vykstančius medžiagoje ir įvairiuose dariniuose, o tai leidžia įvertinti įtaiso kokybę ir prognozuoti veikimo trukmę. Praktiniu požiūriu įvertinamos sąlygos, kurios lemia įvairių elektroninių įtaisų jautrį, spartą, jų veikos stabilumą ir kitas charakteristikas, kurias dažniausiai ir nulemia žemadažniai triukšmai. Tiriant lazerinius diodus yra aktualūs šie klausimai: kurioje darinio vietoje atsiranda defektai, kaip jie veikia įtaiso charakteristikas ir kaip jie elgiasi įtaisui senėjant. Studentas privalo įvertinti ilgabangių daugiamodžių GaInAsSb lazerinių diodų spinduliuotės galios, voltamperines, optinių ir elektrinių triukšmų bei jų koreliacijos koeficiento charakteristikas esant įvairiai bandiniu tekančiai srovei, susieti triukšmų charakteristikas su bandinių patikimumu, gautiems rezultatams pritaikyti koreliacinės analizės metodą.

Vadovas: dokt. Justinas Glemža (justinas.glemza@ff.vu.lt), NFTMC B331 kab.



Tema: Šviesos diodų ir puslaidininkinių lazerių triukšminė spektroskopija
Theme: Low-frequency noise spectroscopy of light-emitting diodes and semiconductor lasers

Aprašymas:
Šviesos diodai bei puslaidininkiniai lazeriai dėl savo kompaktiškumo, ekonomiškumo, patikimumo ir palyginti paprastos gamybos technologijos pastaruoju metu plačiai naudojami optinio ryšio, informacijos įrašymo ir atkūrimo sistemose, spektroskopijoje ir kitur. Didelis žemadažnis tiek elektrinis, tiek ir optinis triukšmas pablogina šviesos diodų ir puslaidininkinių lazerių moduliacijos charakteristikas bei jų taikymo galimybes. Tuo pačiu triukšmų matavimas yra neardomasis, spartesnis ir jautresnis nei ilgalaikiai nuolatinės srovės matavimai. Auginant įvairius tokius puslaidininkinius darinius, yra neišvengiama defektų, kurie blogina optoelektroninių įtaisų elektrines ir optines charakteristikas, didina nuotėkio sroves, lemia mažą efektyvumą ir spartina gedimą. Triukšmų galios spektrinių tankių dažninių ir temperatūrinių charakteristikų tyrimai yra labai svarbūs ir turi didelį pranašumą įvertinant naujų puslaidininkinių prietaisų kokybę ir patikimumą, o taip pat siekiant sumažinti triukšmų lygį tokiuose dariniuose. Studentas privalo ištirti skirtingos gamybos technologijos InGaAsP/InP infraraudonosios spinduliuotės lazerinių diodų bei didelės galios GaN šviesos diodų elektrinių ir optinių triukšmų dažnines priklausomybes esant įvairiai bandiniu tekančiai srovei, išsiaiškinti optinio ir elektrinio triukšmų dėsningumus, galimus triukšmų atsiradimo mechanizmus, susieti triukšmų charakteristikas su bandinių patikimumu bei atlikti šviesos bei lazerinių diodų optinių spektrų tyrimus.

Vadovas: prof. Jonas Matukas (jonas.matukas@ff.vu.lt), NFTMC B331 kab.



Tema: Kompozitinių medžiagų su anglies nano dalelėmis žemo dažnio triukšmo charakteristikų tyrimas
Theme:

Aprašymas:
Anglies nano vamzdeliai, turintys vienmatę porėtą struktūrą, pasižymi itin stipria įvairių garų adsorbcija, ultravioletinės spinduliuotės sugertimi, sparčiu atsaku. Taip pat šios medžiagos yra tvirtos ir ilgaamžės, atsparios aukštos temperatūros poveikiui. Šios savybės lemia anglies nano dalelių panaudojimą mažų matmenų elektronikoje: nano tranzistoriuose, terahercų srities elektronikoje, sensoriuose ir kt. Kompozitinės medžiagos su anglies nano dalelėmis yra netvarkiosios struktūros, kuriose anglies dalelės gali sudaryti laidų tinklą, o krūvio pernaša vyksta atsitiktinio tuneliavimo būdu. Triukšmo charakteristikų tyrimas yra labai jautrus metodas, suteikiantis informacijos apie krūvio pernaša medžiagoje. Šių tyrimų tikslas yra atlikti temperatūrinius žemo dažnio triukšmo charakteristikų matavimus kompozitinėse medžiagose su įvairiomis anglies nano dalelėmis ir atkleisti šiose medžiagose vykstančius fizikinius vyksmus.

Vadovas: doc. Sandra Pralgauskaitė (sandra.pralgauskaitė@ff.vu.lt), NFTMC B331 kab.



Tema: Imtuvo paruošimas aukšto dažnio (terahertzų ruožo) duomenų perdavimo linijai
Theme: Receiver preparation for high-frequency (THz) data line

Aprašymas:
Terahertzų (THz) ruožo tyrimai šiuo metu yra "ant bangos". Viena iš perspektyvių THz taikymo sričių - telekomunikacijos. Terahertzų elektronikos laboratorija ieško studentų, kurie norėtų ir galėtų prisijungti prie aukšto dažnio duomenų perdavimo linijos kūrimo darbų. Pagrindinė užduotis: paruošti imtuvą tokiai linijai. Yra ir įdarbinimo galimybė. Reikalingos pradinės elektronikos ir programavimo žinios.

Vadovas: dokt. Kęstutis Ikamas (kikamas@gmail.com), NFTMC B332 kab.



Tema: Deguonies jonams laidžių keramikų elektrinių savybių ir krūvininkų relaksacijos tyrimai
Theme: Electrical properties and charge carrier relaxation of oxygen ion conducting ceramics

Aprašymas:
Deguonies jonų laidininkai yra plačiai naudojami kietųjų kūnų oksidų kuro elementuose (angl. Solid Oxide Fuel Cells), bei kituose elektrocheminiuose įtaisuose. Šiame darbe bus tiriamos elektrinės LAMOX (t.y. pagamintų La2Mo2O9 - LMO pagrindu) keramikų savybės. LAMOX medžiagos pasižymi struktūriniu faziniu virsmu, vykstančiu maždaug T = 580 °C temperatūroje. Medžiagos LAMOX laidumas žematemperatūrėje fazėje yra gerokai mažesnis nei aukštatemperatūrėje. Darbo metu planuojama tirti įvairių sudėčių LAMOX medžiagas, kurios galimai turi užšaldytą aukštos temperatūros struktūrinę fazę netgi kambario temperatūroje, ir dėl to būtų tinkamesnės praktiniams taikymams. Elektrinės savybės bus tiriamos plačiame temperatūrų (iki 1000 K) ir dažnių diapazone (nuo Hz iki GHz). Matavimų rezultatai bus analizuojami specialia kompiuterine programa, skirta nustatyti krūvininkų relaksacijos trukmių pasiskirstymą iš dažninių kompleksinės varžos priklausomybių.

Vadovas: dr. S. Kazlauskas (saulius.kazlauskas@ff.vu.lt), NFTMC B307 kab.



Tema: Terahercinės spinduliuotės detektorių kompiuterinis modeliavimas, naudojant Synopsys TCAD Sentaurus programų paketą
Theme:

Aprašymas:
Terahercinės spinduliuotės detekcijai gali būti naudojami silicio CMOS lauko tranzistoriai ir galio nitrido HEMT tranzistoriai. Synopsys TCAD Sentaurus programų paketas leidžia naudoti dvimatį kvazihidrodinaminį modelį, tinkantį modeliuoti submikroninius tranzistorius. Modeliuojama minėtų tranzistorių jautrio priklausomybė nuo sklendės įtampos ir nuo dažnio 0.1-1.0 THz diapazone. Svarbi yra jautrio priklausomybė nuo tranzistoriaus matmenų. Modeliavimo rezultatus galima palyginti su turimais eksperimento rezultatais. Taip pat labai svarbu išsiaiškinti vidinius fizikinius procesus, atsakingus už terahercinės spinduliuotės detekciją. Naudojantis modeliavimo rezultatais galima pasiūlyti optimizuotą tranzistoriaus struktūrą jautrio ir dažnių diapazono požiūriu.

Vadovas: dr. Juozas Vyšniauskas (juozas.vysniauskas@ff.vu.lt), NFTMC B333 kab.



Tema: Lantano įtaka feroelektrinėms 0.9PbMg1/3Nb2/3O3-0.10PbTiO3 keramikų savybėms
Theme: Influence of La-doping on the ferroelectric properties of 0.9PbMg1/3Nb2/3O3-0.10PbTiO3 ceramics

Aprašymas:
0.9PbMg1/3Nb2/3O3-0.10PbTiO3 (PMN-10PT) pasižymi feroelektrikams būdingomis savybėmis. Šios keramikos (keramika – polikristalinė medžiaga) yra itin aktualios elektrokaloriniams ir elektromechaniniams taikymams. PMN-10PT legiravimas lantano jonais keičia chemiškai tvarkių sričių dydį. Nuo jų priklauso svarbūs taikymams fizikiniai parametrai (koercinis laukas, dielektrinė skvarba, feroelektrinių domenų sienelių koncentracija). Darbo metu bus tiriamos PMN-10PT:La keramikos dielektrinės spektroskopijos metodais. Darbo tikslas – įvertinti lantano jonų įtaką chemiškai tvarkioms sritims ir palyginti rezultatus su nelegiruota PMN-10PT keramika. Bus tiriama ir La jonų įtaka domenų dinamikai, feroelektrinėms histerezės kilpoms bei elektromechanininiam atsakui. Tema skirta fizikos bakalauro studentui, norinčiam atlikti kursinį ir bakalauro baigiamąjį darbą.

Vadovas: Šarūnas Svirskas; konsultantas: Džiugas Jablonskas, (sarunas.svirskas@ff.vu.lt); NFTMC B326; tel: +37052 23 4573



Tema: Fazinių virsmų tyrimai KaTaxNb1-xO3 mono kristaluose
Theme: Phase transitions in KaTaxNb1-xO3 single crystals

Aprašymas:
KaTaxNb1-xO3 (KTN) monokristalai yra feroelektriko KaNbO3 ir kvantinio paraelektriko KaTaO3 mišinys. KaTaO3 yra poslinkio tipo sistema, tačiau KaNbO3 stebimas Nb jonų tvarymasis perovskito gardelėje. Maišant šias sistemas pasiekiama tarpinė būsena, kuri pasižymi feroelektrinėmis savybėmis, tačiau vienareikšmiškai negalima sistemos priskirti poslinkio ar tvarkos-netvarkos sistemoms. Darbo tikslas yra ištirti KaTa0.32Nb0.68O3 (KTN32) gardelės dinamiką fazinių virsmų aplinkoje ir identifikuoti tvarkos-netvarkos ir/ar poslinkio fazinių virsmų savybes. Tyrimams bus naudojamos plačiajuostės dielektrinės spektroskopijos metodikos. Tema skirta fizikos bakalauro studentui, norinčiam atlikti kursinį ir bakalauro baigiamąjį darbą.

Vadovas: Šarūnas Svirskas (sarunas.svirskas@ff.vu.lt); NFTMC B326; tel: +370 5 2 23 4573



Tema: Pjezoelektrinių savybių tyrimas bešviniuose Na0.5Bi0.5TiO3-BaTiO3 kietuosiuose tirpaluose
Theme: Piezoelectric properties of lead-free Na0.5Bi0.5TiO3-BaTiO3 solid solutions

Aprašymas:
Na0.5Bi0.5TiO3-BaTiO3 kietieji tirpalai yra vieni iš perspektyviausių bešvinių pjezokeramikų. Ši sistema turi morfotropinę fazių sandūrą (MFS), tačiau MFS kompozicijų pjezoelektrinės savybės neprilygsta švino pagrindu pagamintiems pjezoelektrikams. Darbo tikslas yra ištirti keletos Na0.5Bi0.5TiO3-BaTiO3 keramikų sumaišytų su KaxNa1-xNbO3 pjezoelektrines savybes ir palyginti jas su grynu Na0.5Bi0.5TiO3-BaTiO3. Tyrimai bus atliekami komerciniu aixACCT TF2000 matavimų stendu. Tema skirta fizikos bakalauro studentui, norinčiam atlikti kursinį ir bakalauro baigiamąjį darbą.

Vadovas: Šarūnas Svirskas (sarunas.svirskas@ff.vu.lt); NFTMC B326; tel: +370 5 2 23 4573



Tema: Akustooptinė sąveika ličio tantalato ir ličio niobato kristaluose
Theme: Acousto-optic interaction in LiNbO3 and LiTaO3 crystals

Aprašymas:
Akustinė banga sklisdama kristale sukuria periodinį lūžio rodiklio kitimą. Kritusi šviesa į tokią sklindančią lūžio rodiklio gardelę difraguoja. Priklausomai nuo šviesos ir akustinės bangos sąveikos ilgio bei akustinės bangos dažnio galimi skirtingi difrakcijos tipai. Kai difragavusios šviesos poliarizacija pasikeičia atžvilgiu kritusios šviesos, turime anizotropinę difrakciją. Paprastai akustooptiniuose įtaisuose šviesos valdymui naudojamos tūrinės akustinės bangos. Jų sužadinimui naudojami tūrinių akustinių bangų keikliai (plonos pjezoelektrinės plokštelės) mechaniškai tvirtinamos prie kristalo. Ličio tantalato ir ličio niobato kristaluose tūrines akustines bangas galima sužadinti naudojant paviršinių akustinių bangų keitiklius. Darbo eigoje reikės susipažinti su šių paviršinių akustinių bangų žadinimu ir jų registravimu. Gauti šviesos difrakciją tūrinėmis akustinėmis bangomis sužadintomis paviršinių akustinių bangų keitikliais šiuose kristaluose. Iš gautų rezultatų įvertinti akustinių bangų greitį, difrakcijos tipą, efektyvumą. Palyginti eksperimentinius rezultatus su teoriniais skaičiavimais.

Vadovas: dr. Romualdas Rimeika (romualdas.rimeika@ff.vu.lt) , NFTMC B309 kab.



Tema: Elektromechaniškai aktyvių medžiagų plačiajuostė dieletrinė spektroskopija
Theme: Dielectric spectroscopy of electromechanically active materials

Aprašymas:
Dėl savo unikalių savybių pjezoelektrinės ir feroelektrinės medžiagos yra įdomios mokslininkams ir inžinieriams. Feroelektrikai dėl savo aukštos santykinės dielektrinės skvarbos gali būti panaudojami, kaip didelės talpos kondensatoriai. Tai pat feroelektrikų spontaninė poliarizacija gali būti perjungiama išorinio lauko, o tai leidžia gaminti didelės spartos atminties elementus (FeRAM). Pjezoelektrikų panaudojimas yra dar platesnis. Savybė keisti matmenis dėl išorinio lauko ar generuoti lauką, kai medžiaga yra veikiama išorinės jėgos yra labai patraukli tiek pramonėje, tiek mokslinėje industrijoje. Šio darbo tikslas yra išmatuoti du skirtingus BT-BMT-BF kompozitus plačiajuostės dielektrinės skvarbos metodais bei nustatyti medžiagos feroelektrines savybes.

Vadovas: dokt. Sergejus Balčiūnas (sergejus.balciunas@ff.vu.lt), NFTMC A320 kab.



Tema: Feritinių plonųjų sluoksnių feroelektrinis charakterizavimas
Theme: Ferroelectric characterization of ferrite thin films

Aprašymas:
Tobulėjant technologijoms ir didėjant žmonių poreikiams didėja ir naujų įrenginių paklausa. Telekomunikacijų, informacinių technologijų ir elektronikos plėtrai yra būtinos naujos medžiagos. Naujoms medžiagoms yra keliami dideli reikalavimai, susiję su dielektrinės skvarbos dydžiu, mažesniais dielektriniais nuostoliais ir paprastesniu pritaikymu gamyboje, kad būtų kuo geresnis kainos ir kokybės santykis. Tokius reikalavimus gali tenkinti medžiagų plonieji sluoksniai. Šio darbo tikslas yra ištirti BFO feroelektrines savybes.

Vadovas: dokt. Sergejus Balčiūnas (sergejus.balciunas@ff.vu.lt), NFTMC A320 kab.



Tema: Plačiajuostė Ag1-xLixNbO3 (x ≤ 0.1) keramikų dielektrinė spektroskopija
Theme: Broadband dielectric spectroscopy of Ag1-xLixNbO3 (x ≤ 0.1) ceramics

Aprašymas:
Jau daugiau nei penkiasdešimt metų lyderiaujančias pozicijas pjezoelektrinių įrenginių rinkoje užima bario titanato (BaTiO3) arba švino cirkonio titanato (PZT) pagrindu pagamintos pjezoelektrinės medžiagos PZT keramikų yra bandoma atsisakyti kadangi jų gamyboje yra naudojamas itin nuodingas švinas. Todėl vis ieškoma naujų medžiagų su geromis pjezoelektrinėmis savybėmis. Viena iš tokių feroelektrinių medžiagų yra perovskito struktūros sidabro niobatas (AgNbO3, AN). Bus tiriama Ag1-xLixNbO3 (x≤0.1) (ALN) keramika ir ličio koncentracijos įtaką AgNbO3 keramikų struktūrai. Matavimai bus atliekami mikrobangų ir terahercų spektroskopijos metodu. Šie tyrimai leistų išsiaiškinti dielektrinių anomalijų prigimtį bei priemaišų įtaką šioms anomalijoms.

Vadovas: Vadovė: dr. Edita Palaimienė (edita.palaimiene@ff.vu.lt), NFTMC B328 kab.



Tema: Dielektriniai BiFe1-xCrxO3 keramikos tyrimai
Theme: Dielectric investigations of BiFe1-xCrxO3 ceramics

Aprašymas:
Magnetinis ir feroelektrinis ryšys ir jo pritaikymo galimybės šiuo metu yra labai aktuali mokslinė problema. Multiferoikų fizikinės savybės yra glaudžiai susijusios su junginio simetrijos ypatumais. Dėl savo įdomių fizikinių savybių multiferoikai gali būti pritaikyti kaip jungikliai, magnetinio lauko jutikliai ar nauji elektroninės atminties prietaisai. Bismuto ferito keramikos dielektrinės savybės yra tiriamos iki dabar dėl jam būdingų kartu esamų feroelektrinių ir magnetinių savybių. Atliktų tyrimų dielektrinės spektroskopijos metodu yra labai mažai, o tuo labiau mikrobangų dažnių diapazone. Bus tiriama BiFe1-xCrxO3 keramikos dielektrinės ir elektrinės savybės plačiame temperatūrų intervale ir dažnių diapazone.

Vadovas: dr. Edita Palaimienė (edita.palaimiene@ff.vu.lt), NFTMC B328 kab.



Tema: Beaidžio kambario kalibravimas
Theme: Anechoic chamber calibration

Aprašymas:
Šiuo metu VU TETI yra baigiamas įrengti beaidis kambarys. Jis bus naudojamas matavimuose, kuriuose nepageidaujami atspindžiai nuo sienų. Dažniausiai jis naudojamas antenų spinduliavimo diagramoms nustatyti. Tam naujajame beaidžiame kambaryje reikia išmatuoti kalibravimo antenos spinduliavimo diagramą ir ją palyginti su dokumentacijoje pateikta diagrama. Šio darbo metu pirmiausia reikės susipažinti su tam skirta matavimo įranga, su matavimo metodika ir atlikti matavimus, bei padaryti išvadas.

Vadovas: doc. Kęstutis Svirskas (kestutis.svirskas@ff.vu.lt), Fizikos fakultetas 313 kab. (TMC)



Tema: LwM2M protokolų taikymas daiktų internete ir jo optimizavimas
Theme: Application of LwM2M in IoT and optimization

Aprašymas:
Darbo tikslas yra ištirti LwM2M protokolo pagrindu veikiančio daiktų interneto valdymą naudojant REST principą, ištirti ir tobulinti jo efektyvumą. Naudojantis C\C++ ir JavaScript technologijomis, suprojektuoti ir ištestuoti daiktų tinklo duomenų ir procesų valdymo sistemą. Darbo metu studentas dirbs su įterptinėmis Linux sistemomis, skirtingomis programavimo kalbomis ir tobulins savo įgūdžius serverių administravime.

Vadovas: Vadovas: dokt. Albert Cesiul (albert.cesiul@ff.vu.lt), Fizikos fakultetas 202 kab.



Tema: Orientavimosi sistemos maketo, skirtos bepiločiams orlaiviams, nenaudojant palydovinės navigacijos sistemų, kūrimas ir tyrimas
Theme: R&D of the prototype of non-GNSS navigation system for UAV’s

Aprašymas:
Bepiločių orlaivių (BPO) sritis yra labai sparčiai besivystanti. Karinių BPO taikymams dėl plačiai naudojamo navigacijos sistemų trikdymo pageidautina turėti alternatyvią navigacijos sistemą. Tai gali būti realizuota naudojant transliavimo ir ryšio sistemų signalus. Turi būti sukurta elektroninė koherentinio radijo sistema RTL SDR ar kito tipo programinio radijo pagrindu, leidžianti nustatyti kryptį į minėtus signalų šaltinius. Programinė įranga galėtų veikti Gnu Radio platformoje, pageidautina, naudojant Raspberry PI kompiuterį.

Vadovas: dr. Saulius Rudys (rudys@elmika.com), 8 687 02526, UAB Elmika, UAB Žvelk aukščiau.



Tema: Trikdžiams atsparios palydovinės navigacijos sistemos, skirtos bepiločiams orlaiviams tyrimas ir kūrimas
Theme: R&D of robust to interferences GNSS navigation subsystem for UAV’s

Aprašymas:
Bepiločių orlaivių (BPO) sritis yra labai sparčiai besivystanti. Karinių BPO taikymams , dėl plačiai naudojamo navigacijos sistemų trikdymo pageidautina turėti trikdžiams atsparią palydovinės navigacijos sistemą. Tai gali būti realizuota naudojant palydovinės navigacijos imtuvų su specialiomis antenomis sistemą ir su atitinkama programine įranga pageidautina, naudojant Raspberry PI kompiuterį.

Vadovas: dr. Saulius Rudys (rudys@elmika.com), 8 687 02526, UAB Elmika, UAB Žvelk aukščiau.



Tema: Siuntimo antenų kryptingumo diagramų matavimo įrangos, skirtos bepiločiams orlaiviams tyrimas ir kūrimas
Theme: R&D of the equipment for radiation pattern measurements using UAVs

Aprašymas:
Išmatuoti siuntimo antenų kryptingumo diagramas yra sunkus uždavinys. Vis plačiau šioje srityje yra naudojami bepiločiai orlaiviai. Pagrindinis matavimo sistemos elementas yra radijo imtuvas. Jis galėtų būti realizuotas RTL SDR ar kito tipo programinio radijo pagrindu. Turėtų būti sukurta aparatinė ir programinė (apimanti navigacijos, imtuvo ir duomenų perdavimo posistemes) įranga, pageidautina, naudojant Raspberry PI kompiuterį, atitinkanti matavimų specifiką naudojant bepiločius orlaivius.

Vadovas: dr. Saulius Rudys (rudys@elmika.com), 8 687 02526, UAB Elmika, UAB Žvelk aukščiau.



Tema: Pasyvaus radaro maketo, skirto bepiločių orlaivių aptikimui , naudojant oro uosto radaro, ar kitus signalus tyrimas ir kūrimas
Theme: R&D of a passive radar for UAV detection

Aprašymas:
Bepiločių orlaivių aptikimo problema yra labai aktuali. Vienas galimų aptikimo būdų – pasyvaus radaro naudojimas, apdorojant kitų radarų, ryšių ar transliavimo sistemų signalus. Turėtų būti sukurtas pasyvaus radaro imtuvas koherentinio radijo pagrindu ar naudojant kitą metodą, parašyta programa signalų apdorojimui ir patikrinta galimybė aptikti įvairaus dydžio bepiločius orlaivius.

Vadovas: dr. Saulius Rudys (rudys@elmika.com), 8 687 02526, UAB Elmika, UAB Žvelk aukščiau.



Tema: Antenos nukreipimo sistemos į reisinius lėktuvus kūrimas
Theme: Development of the system for pointing antenna to the aircraft

Aprašymas:
Siekiant geresnio ryšio su lėktuvais, gali būti aktualu nukreipti į skrendantį lėktuvą kryptinę anteną (nesvarbu, kokios ryšio sistemos). Reisiniai lėktuvai yra aprūpinti ADS-B sistema, kuri transliuoja lėktuvo koordinates ir kitą informaciją. Naudojant RTL SDR programinį radiją, reiktų priimti lėktuvo koordinates, ir jas naudojant, valdyti antenos sukimo įrenginį.

Vadovas: dr. Saulius Rudys (rudys@elmika.com), 8 687 02526, UAB Elmika, UAB Žvelk aukščiau.



Tema: Reisinių lėktuvų ADS-B sistemos signalų tyrimas
Theme: Research of the signals of an ADS-B system from fly-by aircraft

Aprašymas:
Reisiniai lėktuvai yra aprūpinti ADS-B sistema, kuri transliuoja lėktuvo tipą, koordinates ir kitą informaciją. Nuo šios sistemos veikimo priklauso skrydžių saugumas. Norint ateityje šią sistemą patobulinti – reikia ištirti įvairių tipų lėktuvų ADS-B signalų galią ir antenų kryptingumo diagramas. Naudojant programinį radiją, reiktų priimti lėktuvo koordinates, nustatyti signalo stiprumą ir remiantis šiais duomenimis nustatyti praskrendančių lėktuvų antenų ir siųstuvų parametrus.

Vadovas: dr. Saulius Rudys (rudys@elmika.com), 8 687 02526, UAB Elmika, UAB Žvelk aukščiau.



Tema: Laivo radaro tinkamumo bepiločiams orlaiviams aptikti tyrimas
Theme: Research of the ability to detect UAVs using marine radars

Aprašymas:
Bepiločių orlaivių (BPO) sritis yra labai sparčiai besivystanti , o BPO aptikimo problema yra labai aktuali. Įprastai orlaiviai aptinkami radarais, kurie yra labai brangūs. Reiktų santykinai pigų masinės gamybos mažo laivo radarą prijungti prie kompiuterio, parašyti atitinkamą programinę įrangą ir ištirti galimybę aptikti BPO su šia sistema.

Vadovas: dr. Saulius Rudys (rudys@elmika.com), 8 687 02526, UAB Elmika, UAB Žvelk aukščiau.



Tema: Aukštadažnių osciliatorių skirtų 200 – 300 GHz dažnių juostai modeliavimas ir charakterizavimas
Theme: Modelling and characterisation of high-frequency oscillator circuits for the 200 – 300 GHz frequency range

Aprašymas:
Ši tema yra skirta aukštadažnės elektronikos grandynų spinduliuojančių 200-300 GHz dažnių ruože bei įdiegiamų pasitelkiant šiuolaikines silicio gamybos technologijas modeliavimui bei charakterizavimui. Darbo metu reikės išmokti dirbti su šiuolaikinės elektronikos kūrimo programiniais įrankiais, atlikti sumodeliuotų osciliatorių grandinės ir elektromagnetinio modeliavimo uždavinius, eksperimentiškai išmatuoti sukurtų osciliatorių elektrines ir spinduliavimo charakteristikas bei jas palyginti su modeliavimo metu gautais rezultatais. Modeliavimui bus pasitelkti Cadence IC, Agilent ADS ir CST programiniais paketai. Esant galimybėms, sumodeliuotus elektronikos lustus bus galima pateikti CMOS technologijos paslaugas teikiančiame fabrike.

Vadovas: prof. Alvydas Lisauskas (alvydas.lisauskas@ff.vu.lt), NFTMC B333 kab